top of page

История на българското радио - продължение от миналия брой :

1960 г. - начало на Българското радио


На 18 януари 1960 г. със заповед на министъра на просветата и културата Начо Папазов са дадени указания цялата дейност на радиото и телевизията да бъде в духа на решенията на конгресите и пленумите на БКП. Това поставя началото на Българското радио в съвременния му вид, включващо обща система на национални, регионални програми и предавания за чужбина. На 3 март 1960 г. е създаден естраден оркестър на Българското радио и Българската телевизия, негов пръв диригент е Емил Георгиев. През 1961 г. оркестърът към Радио София е преименуван в Симфоничен оркестър на Българското радио и телевизия.

През април 1961 г. започват първите УКВ радиопредавания в България, чрез предавател, излъчващ в София на 67.28 MHz. VIII конгрес на БКП през ноември 1962 г. взима решение до края на четвъртата петилетката да се изгради национална предавателна мрежа. С постановление № 88 от 11 юли 1963 г. е създадено държавното предприятие „Радио и телевизия” към Министерство на съобщенията. То има за задача поддържането на всички радио- и телевизионни обекти в страната, развитие на покритието на страната с радио- и телевизионни програми и на радиорелейната мрежа. На 22 декември 1964 г. е прието Решение на Политбюро на ЦК на БКП „За по-нататъшно развитие на Българското радио и телевизия”, с което е създадена Главна дирекция „Българска телевизия и радио” към Министерство на културата.

Българското радио след 1989 г.


На 06 март 1990 г. Деветото обикновено Народно събрание приема решение за временния статут на Българската телевизия и Българското радио, съгласно което двете организации се обособяват като самостоятелни институции. През 1991 г. е приет и Закон за радиото и телевизията, а от 24 март 1992 г. името на „Българското Радио” е променено на „Българското Национално Радио”. На 10 септември 1996 г. в бр.77 на „Държавен вестник” е обнародван Закон за радиото и телевизията, който регламентира Българското Национално Радио (БНР) като национален автономен информационен и културен институт.

В края на 90-те години Българското Национално Радио се стреми да отговори на очакванията да бъде модерното обществено европейско радио. Въпреки появилата се конкуренция от много частни радиостанции, програмите на националното радио продължават да са лидери по слушаемост в цялата страна. Всички студия на радиото са преоборудвани по най-високи технологични стандарти, а УКВ мрежите на радиото се разгръщат, за да достигат до максимален брой слушатели с отлично качество. През 1998 г. Радио Пловдив става първото българско радио, излъчващо на живо по интернет, а по-късно през същата година стартира и 24-часовото излъчване на програма „Хоризонт” на живо по интернет, както и предаванията по интернет на „Радио България”.

 

21 век


На 6 февруари 2001 г. регулаторният орган НСРТ избира поета и преводач Иван Бориславов за нов генерален директор на БНР. По-голямата част от служителите на Националното радио се обявяват категорично против избирането му за директор поради некомпетентност и заплашват със стачни действия. Бориславов влиза на новото си работно място с помощта на полицията, която избутва протестиращите журналисти. На 14 февруари 2001 г. и.д. директорът на програма „Христо Ботев” Георги Василски започва гладна стачка с искане за оставка на Иван Бориславов.

 На 18 февруари 2001 г., в резултат на прекалено остри въпроси от страна на Лили Маринкова, интервюираният по телефона Иван Бориславов получава инфаркт и е приет по спешност в „Пирогов”. На 19 март 2001 г. НСРТ утвърждава нов управителен съвет на БНР, за временно изпълняващ длъжността директор е назначен композитора Александър Бързицов. Следват уволнения, новият управителен съвет затваря студиата на радиото и пуска в ефир свое студио. На 4 април Върховния административен съд (ВАС) обявява решението на НСРТ за избора на Иван Бориславов за незаконно, а на 28 май НСРТ избира с консенсус Поля Станчева за нов генерален директор на БНР.


На 11 Май 2007 г. Съветът за електронни медии избра Валерий Тодоров за генерален директор на Българското национално радио. Точно в 00:00 часа на 07.07.2007 година започнаха експерименталните излъчвания за региона на столицата на новата програма на БНР „Радио София”. В 12:00 часа на 22 януари 2009 г. бе открита регионалната радиостанция на БНР във Видин. На 31 май 2012 г. се състоя и официалното откриване на БНР Радио Бургас.

През 2008-2010 г. Българското национално радио значително разшири покритието си в обхвата на Ултракъсите вълни, като включи в действие над 60 нови предавателни станции в сялата страна. На 6 април 2010 г., с цел оптимизиране на разходите си, БНР съкрати голяма част от предавателите си на Средни вълни.
На 19 юли 2012 г. стартира интернет-програмата на Радио Бинар. Новият глас в модерната дигитална среда се излъчва онлайн чрез сайта www.binar.bg по три музикални канала, като предстои те да станат седем. Част от предаванията на се излъчват и чрез уеб-камера.

bottom of page