top of page

КРАСИВАТА БЪЛГАРИЯ 

ТЕМА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ :

Божият мост :

Божият мост е уникално творение на природата, което няма аналог в България. Някои го сравняват със Златните мостове в Родопите и Пещера Проходна край Карлуково, но трите природни феномена са доста различни. В продължение на векове река Лиляшка бара е ваяла подземна пещера в покрайнините на врачанското село Лиляче. Тогава реката явно е била доста пълноводна, защото сводът на пещерата е висок почти 50 метра. В днешно време нивото й е спаднало значително. През лятото реката почти пресъхва, но мястото продължава да удивлява с красивите си форми. До Божия мост има изградена екопътека – мястото е разчистено, има масички и пейки за отдих. идеално е за организиране на пикник през пролетта и лятото. Наблизо има също така чешма и полянки. До мястото можете да стигнете лесно с кола, като от Враца поемете по пътя за Оряхово, след което свиете по отбивката за с. Чирен. Има и друг маршрут, който минава през другото близко село – Лиляче.
Скалите форми са наречени Божия мост в името на преклонението на хората към красотите на местността, които никоя човешка ръка не би могла да създаде.
 
Природният феномен е известен още с името „Жабокрек“.
 
Местонахождението на Божия мост е Чиренско-Лиляшкия карстов район, където се намират много геоморфоложки обекти.
 
Масивното скалното образувание се издига на около 20 метра над малка река, наречена Лиляшка бара. Тя извира именно от подземията на Божия мост. През горещите летни дни реката се превръща в малки езерца, чийто основни обитатели за жабите. От там произлиза и другото име на природния феномен.
 
Въпреки горещините обаче водата под Божия мост никога не се изправя. Причината е постоянно ниската температура, характерна за повечето пещери.
Природно изсеченият „мост“ е широк около 25 метра. По главната си ос тунелът, образуван от Лиляшка бара, достига дължина около 100 метра. Светлият отвор има форма на трапец. В средата дебелината на свода достига до 12 m, а под моста има огромна зала с ширина 20 m, височина 17 m и дължина около 60 m с по-малки пещерни отвори.
 
Камерите на откритите скални образования са невероятно красиви. Божия мост представлява уникално съчетание от сводести слънчеви камери, многовековни каменни съчетания и прохладна течаща вода.
 
Обяснението на експертите за необичайната форма на Божия мост е, че преди много години той е бил масивна пещера. След опустошително природно бедствие обаче част от стените са се срутили. Така са се образували причудливите форми на скалния мост.
 
Стръмната пътека на природната забележителност е обезопасена. Най-приятна е разходката по високата наносна речна тераса, носеща името „Балкончето“.
 
Легендите разказват, че именно Божия мост било любимото място на Константин и Елена. Царската двойка била удивена от съвършенството на огромните природни зали и често посещавала местността.

Храм кладенец край с. Гърло :

Територията на България е покрита с тракийски гробници, светилища и мегалитни паметници, но този древен храм се отличава от всички останали. Той се намира край пернишкото село Гърло (на 4 км от град Брезник). Странната му архитектура продължава да озадачава археолозите, които са разделени в предположенията си за неговото предназначение. Според най-разпространената версия храмът е построен от неизвестна цивилизация, обитавала нашите земи, като е изпълнявал ролята и на древна обсерватория.
Храмът е вкопан в северния склон на планински хребет. Обектът е иззидан от недобре оформени квадри (паралелепипедни блокове), а в суха зидария от груби ломени камъни. Дори без да знаете нищо друго за него, той поразява с майсторството на строителя и елегантността на формите и пропорциите.
Посетителят слиза по десетина метра дълго стълбище на около 3 метра под земята, където е подът на храма. Отначало стълбището е открито и има вертикални стени. По средата се превръща в къс коридор (тунел) с трапецовиден профил, покрит с грамадни груби плочи. По-надолу натоварването върху тавана на тунела нараства и затова ширината на покритието му намалява. В края на тунела профилът му вече е триъгълен, увенчан от т.нар. ключов камък. Стълбището само по себе си е уникално като строително майсторство: на няколко метра дължина тунелното покритие се сменя от плоско към клиновидно, за да поеме растящата тежест на каменната маса отгоре до земното равнище.
 
Тунелът, слизайки в посока от юг към север, довежда посетителя в сърцевината на храма - цилиндрично помещение с диаметър и височина около 4 метра. На около метър над пода стените се накланят навътре, за да оформят сферичен купол, в чийто връх има отвор с диаметър около 2 метра. Тук особено забележително е, че в архитектурен смисъл това не е т.нар. фалшив купол, а същински купол – постижение, за което се смята обикновено, че е дело едва на римляните, т.е. в края на Старата и началото на Новата ера!
 
В центъра на пода зее кладенец с диаметър малко над 1 метър и дълбочина над 4 метра.
Очевидно е, че тук древните хора са устроили тайнствена, свещена среща на основните елементи, от които се поражда и поддържа животът – слънце, земя, вода. В този смисъл ние се оказваме в храм, който прославя стихиите на живота, а не е посветен на смъртта и спомена. Такава нагласа рязко контрастира с тракийските храмове, мавзолеи, гробници, от които по нашите земи са запазени стотици, а може би хиляди. С други думи – този изключително своеобразен и красив храм не е типичен за тракийската култура. По един такъв храм-кладенец има в България, Гърция, Кримския полуостров и Палестина. Изумителното, обаче е, че на о-в Сардиния са поне 100! Откривателката Димитрина Митова-Джонова свързва храма-кладенец при с. Гърло с древната строителна традиция на о-в Сардиния, а произхода на тамошната специфична култура намира в цивилизацията на шумерите в Месопотамия в IV-III хилядолетие пр. Хр.
 
 

Момин скок :

Великотърновското село Емен е разположено в живописните поли на Предбалкана на 20 км. западно от Велико Търново и на 8 км. от магистралния път В.Търново-София, в непосредствена близост до Еменския каньон. Той дава началото на екопътека, която започва с пещерата и завършва с приказния водопад "Момин скок" на река Нигованка.
 
Негованска екопътека е първата екопътека, построена на територията на България. В западната част на Търновските височини р. Негованка, десен приток на р. Росица, образува живописен пролом, известен с името Еменски каньон. Над петдесетметровите отвеси, венци, ниши, сводове, водопади, пещери и др. са изненадваща гледка за равнинния терен, сред който се намира каньонът на реката. През 1980 г. Еменският каньон е обявен за защитена територия. Изградените в скалите на пролома стъпала и мостове улесняват желаещите да се запознаят с красотите на района. От местата, предвидени за пикник, се открива прекрасна гледка към долината.
 
В края на каньона се намира водопад Момин скок с височина около 10 м. Под него се образува красив вир, който често се използва за плаж. Пътеката продължава към с. Емен и след около 3 часа отново се стига изходният пункт – центърът на с. Емен. Каньонът на р.Негованка с езерото Негованка, този значителен по площ обект, попада в землищата на селата Михалци и Емен.
 
За да стигнете до село Емен, от където започва екопътеката, трябва да се отклоните от главен път София-Велико Търново при село Балван. След селото продължавате в посока с. Емен. Пътеката се намира в края на селото, близо до основния път. Местните жители ще ви упътят.
 
“Кулминацията” на разходката е водопадът Момин скок, който е най-красив през пролетта (тогава реката е най-пълноводна). Има малък залив с каменист плаж и малка пещера, които придават на мястото особена романтика.

 

 

 

 

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ТЕМАТА В СЛЕДВАЩИЯ БРОЙ...

bottom of page